Powered by Smartsupp

Co określamy jako slaby kamienne?

Co określamy jako slaby kamienne?

Przeglądając oferty sklepów i zakładów kamieniarskich, można często natrafić na niezrozumiałą dla większości laików nazwę – slab kamienny. Większość z nas nie wie, czym właściwie jest ów slab, dlatego w dzisiejszym wpisie postaramy się jak najdokładniej to wyjaśnić.


Slab kamienny – czym jest i skąd wzięła się jego nazwa?


Kamień, który jest wykorzystywany w budownictwie, musi być najpierw pozyskany z odpowiedniego kamieniołomu. Ze skały jest wycinany masywny kamienny blok, który wymaga dalszej obróbki, gdyż w swojej pierwotnej formie nie nadaje się do żadnych prac budowlanych czy wykończeniowych. Jest więc rozcinany na płyty o różnej grubości, która jest uzależniona od przeznaczenia danego kamienia. Używa się do tego specjalnych traków, które składają się najczęściej z diamentowych zębów przylutowanych do stalowych taśm, które napięte są na dostosowanych do tego typu pracy ramach. Cała rama przesuwa się płynnym ruchem tam i z powrotem, dzięki czemu kamienny blok jest rozcinany na kamienne tafle. Powstałe w ten sposób płyty nazywamy slabami, czyli, innymi słowy, surowymi płytami kamiennymi. Samo słowo „slab” wzięło się od angielskiego słowa slab, które oznacza po prostu płytę.


Czym charakteryzują się kamienne slaby?


Slaby kamienne są płytami surowymi, dlatego ich brzegi są nierówne, a same płyty nie mają kształtu idealnego prostokąta. Można spotkać się ze slabami o różnej grubości, poczynając od 2 cm. Najczęściej w budownictwie wykorzystywane są slaby o grubości 2 i 3 cm. Ich faktura jest szorstka, w dotyku przypomina fakturę grubo piaskowaną, dlatego najczęściej są poddawane dalszej obróbce szlifierskiej. Zazwyczaj są szlifowane, polerowane, płomieniowane, groszkowane, szczotkowane albo piaskowane.


Do czego można wykorzystywać slaby kamienne?


Slaby kamienne to doskonały materiał do wykonywania kamiennych blatów kuchennych, niestandardowo długich parapetów okiennych, stopni na schody czy wielkoformatowych płyt podłogowych i elewacyjnych. W naszej ofercie odnajdą Państwo slaby wykonane z granitu oraz marmuru, które są już poddane obróbce szlifierskiej (polerowane albo płomieniowane) i  cechują się doskonałą jakością.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl