Granit to materiał trwały, wyjątkowo wytrzymały, a przede wszystkim cechujący się unikalną estetyką. Również płytki granitowe są wysoko cenione za swoje właściwości. Obecnie znajdują zastosowanie nie tylko przy wykańczaniu zewnętrznych części domów, np. balkonów, tarasów czy schodów, ale również i wnętrz.
Czym wyróżniają się płytki granitowe?
Płytki granitowe są przede wszystkim bardzo wytrzymałe i odporne na szereg czynników zewnętrznych (np. niskie temperatury, deszcz, słońce) czy uszkodzenia mechaniczne, w tym m.in. zarysowania. To przekłada się na ich trwałość. Wykończenia wykonane z ich zastosowaniem z powodzeniem służą przez wiele długich lat w doskonałym stanie. Jednocześnie nie wymagają zbyt absorbujących prac pielęgnacyjnych czy konserwujących. Są również łatwe w czyszczeniu i odporne na szereg detergentów i chemikaliów występujących w chemii domowej i przemysłowej. Niski jest też poziom nasiąkliwości płytek granitowych.
Walory wizualne płytek granitowych
Płytki granitowe wybierane są nie tylko ze względu na walory użytkowe, ale również estetyczne. Granit jest skałą magmową o budowie krystalicznej rozproszonej. Wyróżnia się różnorodną ziarnistością. Tło najczęściej jest szare i doskonale uwidacznia nieregularnie ułożone różnokolorowe minerały. Płytki mogą mieć różne zabarwienie — od wielu odcieni szarości, poprzez subtelne odcienie różowego, czerwonego czy nawet niebieskiego koloru. Dzięki temu każdy może dobrać odpowiedni rodzaj płytek stosownie do aranżacji wnętrz.
Zastosowanie płytek granitowych
Ze względu na właściwości płytek granitowych mają one szerokie spektrum zastosowań. Wykonuje się z nich przede wszystkim posadzki, schody, tarasy i balkony. Służą jako zabudowa lub okładziny zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych. Mogą być wykorzystane do wykonania blatów, okładzin kominków, parapetów, a nawet półek czy dekoracyjnych elementów we wnętrzach.
Przy wyborze płytek do konkretnych zastosowań warto zwrócić uwagę na sposób ich wykończenia. Jest to ważne nie tylko ze względów wizualnych, ale przede wszystkim praktycznych. Przykładowo, w miejscach, w których trzeba zachować wysoki poziom higieny, zaleca się wybór płytek szczotkowanych i dodatkowo impregnowanych. Blaty kuchenne po szczotkowaniu zwykle poddawane są polerowaniu lub półpolerowaniu, dzięki czemu mają idealną gładkość. Z kolei na schodach czy na elementach zewnętrznych stosowane są zwykle płyty granitowe płomieniowane, które są szorstkie i wykazują właściwości antypoślizgowe.